You are here
4 Sport

Egy laza Bayern ötös a hétvége mérlege

A Bayern München a tegnapi napon úgy aratott ötgólos győzelmet, az osztályozó elől menekülő Werder Bremen ellen, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lett volna. A listavezető rekordbajnok sikere egy pillanatig sem forgott veszélyben,sőt a második félidő már pusztán egyfajta felkészülésnek számított a Juventus elleni szerdai BL meccsre.

1Pep Guardiola kezdőcsapatába végre visszatért Mario Götze, aki közel fél év után játszott újra klubmérkőzést, Mehdi Benatia is bekerült az összeállításba, csakúgy, mint az elmúlt hetekben kissé keveset játszó Xabi Alonso és Kingsley Coman. A Bayern sztárjai közül ezúttal Arturo Vidal és Douglas Costa pihenhettek, de Robert Lewandowski is csak a cserepadon kezdte a mérkőzést. A vendégek mesterének, Viktor Skripniknek csökkentette lehetőségeit, hogy a csapatkapitány Fritz, valamint Junuzovic eltiltás, a mindkét tábor körében félistenként tisztelt Pizarro pedig sérülés miatt nem állhatott rendelkezésére. Az ukrán vezetőedző így is öt hátvédet küldött pályára a tegnapi mérkőzésen, és mindössze Ujah tekinthette feladatának a góllövést a brémaiaknál. (Kleinheisler László csere volt.)

A mérkőzés 90 percig a Bayern nyomasztó fölényét hozta, hol kisebb, hol nagyobb intenzitással. Az első hazai lehetőség 2 perc után adódott Coman előtt, ám lövését könnyedén tudta hárítani a vendégek kapusa.  A 9. percben aztán már megállt a tudomány a Werder védőinek fejében is, hiszen Coman beadását Thiago Alcantara bombázta Wiedwald hálójába. Az ezt követő időszakban, Müller, Coma és Götze növelhette volna a különbséget, ám ezt egyiküknek sem sikerült megtenni, így az első félóra 1:0-s Bayern vezetéssel ért véget. 31 perc után azonban már 2:0 állt az eredményjelzőn, mikor is újfent Coman 2adott remek labdát egy csapattársának, Thomas Müller pedig nem hibázott. A vendégek Ujah elfutásaival próbálkoztak, ám támadójuk lesen volt, még a hazaiaknál pusztán a szerencsén múlott, hogy Ribery veszélyes fejese nem akad be a kapuba. A második félidőben is alaposan bekezdtek a müncheniek: Thiago lövése az első támadásból a kapufán csattant, Götze próbálkozását pedig a kapus hárította. Göze helyett Sebastian Rode lépett pályára, sok minden azonban nem változott, hiszen a csereember is szinte azonnal helyzetbe került, ám lövése épphogy mellément, Comanon pedig megint a kapus fogott ki. A harmadik gólra azért így sem kellett a meccs végéig várni, Ribery óriási bombája a keresztlécről pattant vissza a mezőnybe, a szemfüles Müller pedig a kapuba bombázta azt. 3:0 Innentől kezdve a Bayern visszavett a tempóból, ám Robert Lewandowski becserélése azt mutatta, hogy azért igyekeznek még kiszolgálni a közönséget. A lengyel gólzsák 10 perccel a beállása után szinte ajándék labdát kapott az ellenfél védőitől, és nem hibázott. 4:0. A lefújás vége előtt Alaba bombázott távolról kapura, ám a kapufáról kifelé pattant a labdája. Arról, hogy mégis 5:0 legyen a végeredmény Coman és Thiago gondoskodtak, hiszen az utolsó percben a spanyolnak körülbelül 2 méterről kellett belőnie francia csapattársa labdáját a kapuba.

3Az elmúlt hetek hullámzó teljesítménye után, újfent magabiztos győzelmet aratott a Bayern München. Az, hogy az utolsó pillanatokra beküldték Lewandowskit, valamint, hogy a fiúk nem álltak le a biztos előny tudatában is felfogható egyfajta erődemonstrációnak a Juventus, és üzenetnek a többiek felé, amely szerint nem lesz kegyelem egyetlen ellenfélnek sem, amíg tartanak a mérkőzések. Az esélyek egyértelműnek tűntek a mérkőzés előtt is, és további örömteli hír lehet a szurkolók számára, hogy a kulcsemberek közül sikerült is néhányat pihentetni a nagyobb feladatok előtt. Nem gondolnám, hogy a kupa elődöntőjében is hasonlóan egyoldalú lesz majd a találkozó áprilisban, de azért ma láthattuk, hogy mire is lehet számítani áprilisban. Külön kiemelném, hogy néhány  emberextraklasszis produkciót hozott, és nem is lennék meglepve, ha innen kerülne ki a hét játékosa.

5A Werder Bremre leginkább a gyáva kifejezést tudnám használni a tegnapiak után: Nem volt elég, hogy két védőjük is direkt tiltatta el magát a meccsről, a játékosok meg sem próbáltak keresztbe tenni a Bayernnek egy pillanatra sem. Akit sajnálok, az maga az edző, hiszen ő még 0:2-nél is támadóbb szellemű játékosokat küldött be, de a játékosok szerintem már Thiago első találatánál felhagytak minden reménnyel. Akit még kiemelnék az Wiedwald kapus, aki bár 5 gólt kapott, néhányszor tényleges bravúrral hárított, és megmentette a brémaiakat a nagyobb szégyentől, a többiek maximum elégséges teljesítményt hoztak. (Vagy még azt sem.) Lehet azzal védekezni, hogy Németország legrettegettebb csapata volt az ellenfél, ám akkor erre mit tudnának mondani a sokáig vezető darmstadtiak, vagy az Allianz Arénában sikert arató mainziak. A Werder az eredmények alakulásának köszönhetően őrzi bennmaradó helyét,m és nyilván jó esélyük van a bennmaradásra, de ez kitolás volt a szurkolókkal.

A Bayern München játékosok teljesítményéről néhány szóban: Manuel Neuer az  elmúlt hét aktívabb meccsei után, most újfent két kapura unatkozhatott, gyakorlatilag alig kellett találkoznia a labdával. Philipp Lahmnak megint nagyon ment a Werder ellen, a kapitány ezúttal is szinte két poszton játszotta végig a találkozót, David Alaba játéka pedig a második félidőre pörgött fel igazán. (Ő is inkább a támadásoknál tűnt fel.) Mehdi Benatia jó teljesítményt nyújtott, Joshua Kimmich ezúttal is méltó volt a védelem közepén elfoglalt kulcsszerephez, Xabi Alonso viszont inkább hasznosan, mint látványosan futballozta végig a rendelkezésére álló időt. Kingsley Coman teljesítményéről csak szuperlatívuszokban tudok beszélni, hiszen a francia fiatalember háromszor szolgálta ki társait gólt érő átadással, a támadásokban főszerepet vállalt, maga alakított ki helyzeteket, vagyis gyakorlatilag mindenütt ott volt, ahol esemény történt. (Meg merem kockáztatni, hogy a legjobb meccse volt idáig.) Mario Götze ugyan 6dolgozott ki helyzeteket, de visszatérése inkább közepesre, mintsem jóra sikerült, mentségére szóljon, hogy sokáig olyan pozícióban játszott, mai nem igazán fekszik neki. Franck Ribery csak a balszerencséjét okolhatja, hogy nem ő lőtte a harmadik gólt, egyébként ő sem nyújtott rossz teljesítményt, pusztán a többiek kicsit elhomályosíthatták ezúttal. Thomas Müller megint duplázott, és megint imponáló mennyiségű mezőnymunkával járult hozzá a sikerhez, Thiago a játék tervezésén túl pedig ezúttal a góllövésből is alaposan kivette a részét. (De azért hiába duplázott, volt ennél jobb meccse is már a csapat színében.) Cserék: Rafinha ezúttal kevés időt játszott ahhoz, hogy a védekezésen túl máshol is kitűnjön, Sebastian Rode viszont megint nagy elánnal játszotta végig az idejét. Robert Lewandowski becserélése közre játszott, a meccs lefelé menő színvonalának emelésében, és a lengyel támadó pedig bizonyította, hogy teljesen mindegy mennyit játszik, egy gólra miden körülmények között jó a ligában.

A Bayern München szerdán Bajnokok Ligája meccsen fogadja a Juventust, majd jövő szombaton a Köln vendégeként tehet meg egy lépést a bajnoki cím felé.